FAQ

KÖNIGSTAHL  oferuje szeroki asortyment okrągłych rur stalowych ze szwem i bez szwu.
Poniżej znajdą Państwo szczegóły na temat różnic między rurami stalowymi.

 

Rury stalowe dzielimy na dwie nadrzędne grupy ze względu na metodę wytwarzania: rury ze szwem i bez szwu.
Technologia wytwarzania, którą wybierzemy, decyduje o trwałości i właściwościach rury stalowej, a tym samym o sposobie ich wykorzystania.

 

Charakterystyka rur stalowych ze szwem

Rury ze szwem zostały wynalezione w 1825 roku. Były wynikiem procesu zwijania taśm stalowych i zgrzewania ich ogniowo. Dziś stosuje się dwie metody do wytwarzania rur ze szwem.

Zgrzewanie na styk z wykorzystaniem taśm i arkuszy blachy. Z tych materiałów formuje się rurę, a jej krawędzie łączy za pomocą wysokiej temperatury. W fazie finalnej procesu produkcyjnego rury są walcowane w celu redukcji szerokości ścianek.

Rury stalowe ze szwem można również otrzymać w procesie zgrzewania na walcarce ciągłej, zgrzewania na zakładkę lub spawania elektrycznego.

Wyzwaniem w przypadku rur stalowych ze szwem było uzyskanie jak najwyższej jakości połączenia. Rozwój technologii pozwolił jednak na systematyczną poprawę ich jakości, co zaowocowało wykorzystaniem ich  m.in. w budowie sieci przemysłowych.

Choć rury ze szwem były dużym osiągnieciem w historii produkcji i wykorzystania rur stalowych, z uwagi na specjalizację KÖNIGSTAHL w  branży współczesnego, wymagającego najwyższych norm bezpieczeństwa i trwałości budownictwa, KÖNIGSTAHL zdecydował się zrezygnować z oferowania  rur stalowych ze szwem na rzecz rur stalowych bez szwu.

 

Specyfika rur stalowych bez szwu

Rury stalowe bez szwu zostały wyprodukowane po raz pierwsze  w Niemczech w 1890 roku metodą walcowania pielgrzymowego. Metoda polega na zastosowaniu walca roboczego do wykonania wykrojów w materiale. Dzięki temu można uniknąć jakichkolwiek połączeń (szwów), co powoduje, że  jakość uzyskanego produktu jest znacznie wyższa.

Materiałem wyjściowym w procesie produkcyjnym rur stalowych bez szwu są tzw. wlewki (okrągłe, kwadratowe lub wieloboczne). Wlewki są ogrzewane, a następnie dziurawione (walcowane), w efekcie czego powstaje grubościenna tuleja. O wytrzymałości rury stalowej bez szwu decyduje jakość zastosowanego materiału (wlewek) oraz zastosowana technologia (walcowanie na zimno lub na gorąco).

KÖNIGSTAHL oferuje rury bez szwu stalowe oraz precyzyjne.

 

Zalety i wykorzystanie rur stalowych i precyzyjnych bez szwu

Rury stalowe bez szwu są proste w obróbce, możliwości spawania dosłownie nie mają ograniczeń. Charakteryzują się wysoką stabilnością wymiarową i jednorodną strukturą, są  wysoce koncentryczne i mają doskonałe predyspozycje do obróbki. Tym samym mają najlepsze właściwości statyczne w konstrukcji stalowej.

Rury precyzyjne  bez szwu to przede wszystkim wyjątkowa dokładność wymiarów zewnętrznej i wewnętrznej średnicy oraz grubości ścianki. Cechuje je dobra jakość powierzchni; zdefiniowane właściwości mechaniczne i możliwość dostarczenia w wielu różnych wymiarach. KÖNIGSTAHL proponuje zastosowanie tych rur w przypadku wysokich wymagań technologicznych.

 

Które rury stalowe wybrać?

Niewątpliwą zaletą rur stalowych i precyzyjnych bez szwu jest ich wytrzymałość. Są one wykorzystywane w branżach tak wymagających jak  instalacje do przewodzenia gazów i cieczy czy elementy konstrukcyjne, np. wiertnicze, samolotowe, motocyklowe, rowerowe oraz do wyrobu produktów specjalnych, np. broni.

Pracownicy KÖNIGSTAHL chętnie doradzą przy wyborze odpowiedniego gatunku i rodzaju.